Częste błędy biegłych sądowych

Częste błędy biegłych sądowych

Walka o odszkodowanie w sądzie często oparta jest o opinie biegłych, które niestety zawierają wiele błędów.

Biegłych sądowych w Polsce są tysiące. – Biegły to osoba powołana przez sąd do wydania opinii w ramach jego wiedzy oraz doświadczenia i specjalizacji, którą posiada. Należałoby zatem założyć, że opinia zostanie wydana w sposób właściwy. Nie ma jednak ludzi nieomylnych. W każdym zawodzie mogą zdarzyć się pomyłki.

Sędziowie wiedzą, którzy lepsi
– Rzeczywiście mamy problem z biegłymi – przyznaje sędzia Barbara Zawisza ze Stowarzyszenia Sędziów Polskich Iustitia. Nie ukrywa, że pocztą pantoflową rozchodzi się, kto jest lepszy, kto gorszy, kto wyda opinię bardziej rzetelną, profesjonalną. Sędziowie, prokuratorzy mają swoich ulubieńców. Jeśli ktoś jest oceniany źle, przestaje dostawać zlecenia.

Sama w swojej karierze miała do czynienia z przypadkami pomyłek. – Kilka razy zdarzyło mi się, że biegli źle oceniali stan psychiczny oskarżonego. Powoływałam innych biegłych i była konfrontacja. Były przypadki, że przyznali, iż popełnili błąd – mówi. Zdarzają się sytuacje, że każdy biegły mówi co innego. – Miałam sprawę, w której trzeba było sprawdzić podpis osoby podejrzanej o przestępstwo. Dwóch biegłych wydało sprzeczne opinie, trzeci nie potrafił ocenić. Zwróciliśmy się do Instytutu Badania Ekspertyz Sądowych i ten wydał jeszcze inną opinię. Sprawa ciągnęła się kilka lat – mówi.

Pomysły ekspertów, czyli co zrobić z biegłymi

Biegli powinni odpowiadać finansowa, ale również karnie za składane opinie

Należy wprowadzić rejestr opinii, które zostały obronione przed sądem i tylko za takie opinie biegli powinni otrzymywać wynagrodzenie. Dziś dostają wynagrodzenie bez względu, czy opinia jest obroniona czy nie, a także za poprawki

Biegli powinni być certyfikowani przez ośrodki badawczo-naukowe, wyższe uczelnie

Powinni być przypisani do ośrodka, który odpowiadałby za poziom ich opinii

Powinni stale aktualizować swoją wiedzy

 

Udostępnij ten post